Co o badaniu mówią
organizatorzy
O badaniu SIWZ.21
Przyglądając się wielkim projektom inwestycyjnym w Polsce można wywnioskować, że relacje (t.j. sposób kontraktowania, realizowania prac, bieżąca współpraca) pomiędzy uczestnikami procesu inwestycyjnego (zamawiający i wykonawcy) w istotny sposób przeszkadzają w skutecznej realizacji projektów inwestycyjnych.
Zamawiający
Zamawiającym zarzuca się brak kompetencji (skutkujące np. niskiej jakości zapytaniami do rynku); brak ładu decyzyjnego, legalizm, niską elastyczność, skłonność do prze-rzucania całej odpowiedzialności i całego ryzyka na wykonawcę.
Wykonawcy
Z kolei wykonawcom przypisuje się skłonność do oszczędnego gospodarowania prawdą w prezentowanych ofertach i innych danych przekazywanych w ramach kontraktu. Zarzuca się im także umyślne zawyżanie wycen, nieefektywność pracy oraz brak skutecznej komunikacji.
Dotychczas jednak nie przeprowadzono systematycznych badań pozwalających na zweryfikowanie tych obiegowych opinii. A bez poznania faktów nie jest możliwe ewentualne poprawienie relacji zamawiający-wykonawcy, które mogłoby przełożyć się na większą skuteczność inwestycji oraz zadowolenie obu stron ze współpracy. Firma TenStep Polska wraz z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa (PZPB) postanowiła zbadać mechanizm kooperacji w polskich projektach inwestycyjnych, opublikować wyniki i na ich bazie zaproponować wdrażalne usprawnienia.
Jakie są założenia badania?
Po przeglądzie literatury przejdziemy do Fazy 1 badania, do której zaprosimy członków zarządu, dyrektorów zarządzających, dyrektorów rozwoju zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców. Chęć wzięcia udziału w tej fazie należy zgłosić przez formularz kontaktowy na niniejszej stronie, w sekcji „Weź udział w badaniu”. Z każdą osobą skontaktuje się konsultant prowadzący badanie, by umówić dogodny termin przeprowadzenia rozmowy. Rozmowa będzie odbywać się w taki sam sposób dla wszystkich uczestników, wg. wcześniej przygotowanego scenariusza. Rezultat tej fazy badań pozwoli przygotować się do Fazy 2, w której prowadzone będą badania ilościowe oparte na ankiecie internetowej. Raport z badania zostanie przygotowany po zakończeniu obu faz i będzie opierał się przede wszystkim na danych pozyskanych w badaniu ilościowym. Dodatkowo, uczestnicy badania otrzymają pełen raport końcowy stanowiący rozbudowaną wersję raportu z badania, poszerzoną o wnioski z Fazy 1.
Cele badania
- Zweryfikowanie obiegowych opinii
- Poznanie zdania obu stron – zarówno zamawiających jak i wykonawców
- Zidentyfikowanie dobrych praktyk
- Przygotowanie rzetelnego materiału problemowego i zainicjowanie dyskusji o możliwych zmianach
Przebieg badania
- Badania literaturowe (marzec – maj 2021) · Wywiady swobodne z zarządzającymi po stronie zamawiających i wykonawców (czerwiec – lipiec 2021)
- Badania ankietowe online z pracownikami zamawiających i wykonawców (sierpień – wrzesień 2021)
Rezultaty badania
- Raport z badania mechanizmów kooperacji w projektach inwestycyjnych, ogólnodostępny
- Pełny raport końcowy, dostępny wyłącznie dla uczestników badania
- Materiały problemowe